Je všeobecně známo, že kvalitu života ovlivňuje mimo jiné prostředí, ve kterém žijeme. To platí jak pro interiér, tak pro exteriér. Asi víte, že když si doma vytvoříte pěkné prostředí, budete se cítit příjemněji. To samé lze využít i v exteriéru. Ať už jste majitelem terasy, zahrádky u řadového domku nebo velké zahrady s ovocným sadem. Pobyt venku je velice ceněným, zvlášť pokud většinu dne strávíte v uzavřeném prostoru kanceláře a hypnotizujete monitor počítače. Při práci se doporučuje po určité době udělat krátkou pauzu a zadívat se ideálně do zeleně, aby si oči i mysl odpočinuly. No a není nic krásnějšího, než když se po příchodu z práce můžete zadívat do své vlastní vysněné zahrady.  Sednete si na svou oblíbenou lavičku a zadíváte se do zeleně stromů a keřů, pozorujete záplavu barevných květů a posloucháte zpěv ptáků. To vše ideálně se sklenkou dobrého vína v ruce:-) Ale tím pobyt na vaší zahradě nekončí! Vaše zahrada vám může nabídnout téměř vše, co si přejete. Jistě, pokud nemáte prostor na velký bazén, nebudete moci plavat každé ráno kraula v protiproudu, ale nemusíte se vodního prvku vzdát úplně. Na osvěžení v letních vedrech vám stačí zahradní sprcha, potůček, kde si svlažíte nohy nebo koupací káď. Pokud rádi sportujete, můžete do zahrady zakomponovat i vkusné fitness prvky, prostor pro cvičení jógy, prostor, kde si zahrajete fotbálek s dětmi nebo badminton. Pro vášnivé čtenáře nesmí v zahradě chybět zašitý koutek, kam se schováte s oblíbenou knihou (nebo se jen schováte před dětmi:-). Pro milovníky opékání a grilování zase poslouží jednoduché ohniště, pro fajnšmejkry rovnou zahradní kuchyně. Abych nezapomněla na naše nejmenší, v zahradě se uplatní pořádné pískoviště, houpačka, vrbové teepee nebo jiné dětské prvky, které vaše ratolesti na chvíli zabaví, a vy se budete moci odebrat do čtecího koutku. Dětské prvky oceňuji hlavně jako máma malých dětí a jsem opravdu ráda, že tu svou zahradu mám. Zvlášť v uplynulé době, která byla pro každého jinak obtížná, jsem byla vděčná, že mám možnost ty dva neposedy někam „vypustit“.

V zahradě nesmí zůstat opomenuty ani technické prvky. Stejně jako doma máte prostor pro pračku a úklidové prostředky, na zahradě počítejte s prostory jako je úschovna nářadí, sušák na prádlo, kompost atd. Prostě berte zahradu jako váš nový interiér.

Stejně tak, jako jste si vysnili a vytvořili svůj ideální domov, si můžete vytvořit svou ideální zahradu.

Jak na to? Nejprve si promyslete, co od své zahrady očekáváte a co by v ní rozhodně nemělo chybět. Trocha snění je na místě. Pak se vraťte nohami zpátky na zem a uvědomte si limity své zahrady.  Rozlohu zahrady, umístění domu a orientaci světových stran. Některé limity jsou ovšem jen v naší hlavně, jak jsem psala výše na příkladu vodního prvku. Zahradu si pomyslně rozdělte na zóny, ve kterých byste chtěli vykonávat vysněné aktivity. Tyto zóny pak zabalte do zeleně a pěkně je propojte cestičkami, které vás do nich dovedou. Pokud opravdu toužíte po svém dokonalém kousku zeleně, ale nejste si jisti, že to sami zvládnete, obraťte se na zahradního designéra nebo architekta, jehož tvorba vám bude sympatická. Ten vám pomůže vaše přání a sny přeměnit v realitu.

Připíjím na vaši kuráž splnit si svůj zelený sen….